Skip to main content

Історія відділу народних інструментів

В березні 1934 року при Будинку  культури канатного заводу була відкрита музична студія для дорослих і при ній знаходилося відділення для дітей. Вже з перших місяців студія користувалася дуже великою популярністю, контингент учнів швидко ріс і до вересня 1934-1935 навчального року музична студія була реорганізована в Дитячу музичну школу. Діти навчалися грі на фортепіано, скрипці, баяні, народних інструментах, сольному співу.

            Після визволення Харкова, у вересні 1944 р. в БК ім. Ілліча виділяють класи для занять музичної школи. Викладач Островерх Микола Іванович  мав великий клас баяністів, багато з яких стали викладачами в школах міста Харкова. В   школі працювали його учнi: Перетяга В.А., Колесніченко О.К. і Пугачова В.С. Завідувачка  кафедрою, професор Харківської академії культури, лауреат республіканського конкурсу України Большакова Т.В. – теж учениця Островерха М.І.

              Клас балалайки викладав Тихонович Олександр Федорович, який закінчив Харківську Консерваторію, і з 1937 р. працював на радіо солістом-балалаєчником. З 1963 по 1966 р. викладав у Музичному училищі та Інституті Культури балалайку, але основним місцем роботи була музична школа, де він пропрацював близько 30 років. У 1945 р. Тихонович О.Ф. з учнів школи створив перший ансамбль народних інструментів, який згодом переріс у великий оркестр народних інструментів, керований ним протягом 26 років.  З 1972 р. керівником оркестру народних інструментів став Алєксєєв Борис Трохимович і працював з ним до виходу на пенсію. В 1979 р. йому на зміну прийшла Прихно Тетяна Василівна, а з 1985 р. керівником оркестру стала Максимова Валентина Олексіївна.

              Оркестр бере участь у шкільних, районних, міських, обласних, всеукраїнських та міжнародних заходах, де стає лауреатом фестивалів, конкурсів. Це такі заходи, як: Відкритий фестиваль світової музики ім. М. Д. Леонтовича, Міжнародний конкурс виконавців на народних інструментах «Арт-Домінанта», Всеукраїнський фестиваль-конкурс «Барви Полтави», Міжнародні  дистанційні конкурси, фестивалі у Болгарії, Чехії, Германії, Іспанії. Інструментальний склад оркестру неодноразово змінювався. Завжди дотримувався класичний варіант, але періодично додавалися різні інструменти: духові, скрипки та інш.  Концертмейстер оркестру Плоткіна Т.М.

            В  школі крім оркестру ще існують ансамблі по інструментам: ансамбль балалаєчників – кер. Прихно Т.В., домристів – кер. Максимова В.О., бандуристів – кер. Біличенко Л.О, гітаристів – кер. Бічева І.В., та учні беруть участь у змішаних ансамблях.

З 1944 р. балалайку  в школі викладав Тихонович О.Ф., з 1972 – Алєксєєв Б.Т., а з 1979р. – Прихно Тетяна Василівна також керує ансамблем балалаєчників. Ансамбль у різні роки брав участь у міських, обласних Всеукраїнських заходах та заходах, які проводив методичний центр (ОНМЦПК): Відкритий фестиваль світової музики ім. М.Д. Леонтовича, Всеукраїнський дитячий конкурс класичної та сучасної музики «Ландыш», Відкритий фестиваль «Срібні струни», обласний конкурс ансамблів. Учні грали у составі зведеного ансамблю балалаєчників, присвяченого 20-річчю методичного центру та брали участь  у Всеукраїнських научно- практичних конференціях,

            З середини 50-х років в школу прийшли працювати домристи Алєксєєв Борис Трохимович та Шишліна Лідія Семенівна. Борис Трохимович намагався розширити репертуар виконавців на народних інструментах, тому робив перекладення, обробки, складав п’єси і етюди, вправи для розвитку техніки, вибудував систему гам для учнів початківців.

У 1957 р. в школі був створений оркестр баяністів, керівником якого став Алєксєєв Б.Т. У 1963 р. гордістю школи став ансамбль баяністів. З 1972 р. оркестром баяністів став керувати Боровий І.Г. – педагог, який випустив зі свого класу багатьох гарних баяністів – один з них – старший викладач Академії Культури Гончаров О.І..

        У 1960 р. Алєксєєвим Б.Т. був створений ансамбль домристів, який давав багато концертів в школах, на підприємствах району.

      З 1984р. в школі стала працювати Максимова В.О. Вона стала керівником ансамблю домристів, який  існував майже завжди. Були часи, коли змінювалися діти і було недостатньо учнів для великого складу, тоді робили ансамблі змішаних інструментів. В різні роки ансамблі успішно виступали  у різних заходах:  Відкритий фестиваль світової музики ім. М.Д. Леонтовича, Міжнародний конкурс виконавців на народних інструментах «Арт Домінанта», Всеукраїнський дитячий конкурс класичної та сучасної музики «Ландыш» та інші. Учні та викладачі : Максимова В. О. і  Прихно Т.В., брали участь у концертах в рамках Всеукраїнських науково-практичних конференцій, у виступі зведеного ансамблю у концерті, присвяченому 20-річчю методичного центру та інших заходах обласного методичного центру.

         В 1950-му році у школі було відкрито клас бандури. Першими  викладачами та керівниками ансамблю бандуристів були Перекоп Гаврилович Капон-Іванов та Євген Тимофійович Коник, а потім їх змінив Тихонович Олександр Федорович. Ансамбль виступав на радіо та телебаченні, брав участь у різних конкурсах.  Клас бандури існував до початку 70-х років. Далі – перерва  і у  2008 році, було відкрито    клас бандури, викладач Титаренко Наталя Олександрівна,  учнів було небагато і вони брали участь у ансамблях змішаного складу. З 2018р. в школі  починають роботу  ще викладачі класу бандури – Біличенко Людмила Олександрівна та Дзюбан Віталія Олександрівна. Зараз в школі існує ансамбль бандуристів, який бере участь в шкільних, районних заходах та міжнародних дистанційних фестивалях, учні грають в змішаних  ансамблях.

              Клас гітари був відкритий в 1987 році. Викладачі: Прихно Т.В., Максимова В.О., Бічева І.В., Грунзовський А.С. Деякий час працювали Ховалкін Ю.Г. та випукники нашої школи Левченко Дар’я  та Варакута Микита.    Бічева Ірина Віталіівна з учнів свого класу створила ансамбль, який на протязі багатьох років бере участь в усіх заходах школи, району, області: Всеукраїнський фестиваль-конкурс «Барви Полтави», Всеукраїнський дитячий конкурс класичної та сучасної музики «Ландыш», Відкритий фестиваль світової музики ім. М.Д. Леонтовича, Всеукраїнські конкурси-фестивалі мистецтв «Осінні мелодії» та «Джерело  талантів». В звітних концертах  школи бере участь зведений ансамбль гітаристів, де також грають учні інших викладачів.

        В нашій школі  в різні часи завжди працювали високопрофесійні викладачі. На початку 80-х це: Перетяга В.А., Боровий І.Г.,  Беспрозванний

 Б. Г.. Чекмарьов М.В.,  Колесниченко О.К., Богдан Є.М., Пугачова В.С., Прихно Т.В..   Пугачова Валентина Сергіївна  керувала відділом більше 30 років, виховала  багато яскравих учнів – баяністів-акордеоністів.

      Зараз на відділі працює дев’ять викладачів, четверо з них – випускники школи. Це Прихно Т.В. (домра, балалайка, гітара), Максимова В.О. (домра, гітара, оркестр народних інструментів), Лєрмонтова О.О.(домра),  Бічева І.В – (гітара), а також: Грунзовський А.С. (гітара), Біличенко Л..О., і  Дзюбан В.О. ( бандура), Плоткіна Т.М. і Кулєшов Д.О.( баян, акордеон). Завідуюча відділом Максимова Валентина Олексіївна.

         Багато учнів продовжили своє навчання і музика стала їх фахом. Це  Лейбіна А., Роденко К., Бабчук Н., Бикова Т., Калашников С., Омельченко Н., Погребняк С., Лєрмонтова О., Варакута М., Сухоставець І., Глушков А., Трусова Л., Малахатько М., Пшеничний Д., Гриненко А., Каніщев М., Гаврілов Р., Гулий І., Канашников І.  та інші.

          Багато учнів за роки навчання досягли високого професійного рівня, достойно  представляючи школу на різноманітних заходах :  Корніловський А., Стефанюк В.,  Кравченко М., Сопін П., Сопін Л., Ковтун А., Рябушко І., Раскіна Є., Бикова Є., Старовойтов П., Руденко І.,  Лініченко А., Тесленко А.,  Журавльов І., Серіков А.,  Краснов В., Корнієнко А., Кутєпова М.,  Пасічна В., Войтенко І., Кузьменко Т., Зубаха К., Керекеша Р., Ширяєв О., Тлєгуров А., Шеханін К.. Басиста О., Тулякова С., Яковенко М., Овечко М., Юзькова А., Гондарєв Я.,  Баєва В., Фіалка К., Каплуновська Д., Каплуновська А.  і багато інших.

             У різні роки учні: Сопін П., Стефанюк В., Левченко Д., Кравченко М., Сухоставець І., Корниловский А., Глушков А.,  Рябушко І. були нагороджені стипендіями Облдержадміністрації для учнів шкіл естетичного виховання «Надія Слобожанщини»,  міського голови «Кращий учень навчального закладу».

        На нашому відділі завжди працювали чудові концертмейстери: Куценко Н.О., Большакова С.О., Климовський В.Л., Сурженко О.Г., Перетяга Н.З., Дашкеєва Є.В., Данилов В.В. і останні 23 роки незмінним концертмейстером у нас працює Суховій Ю.В., чия виконавська майстерність допомагає учням гідно представляти нашу школу.

        Учні та викладачі відділу завжди вели активну культурно-просвітницьку діяльність в дитячих садках, школах,  бібліотеках  Новобаварського району.

          Викладачі  стають взірцем для своїх учнів, виступаючи на  загальноміських та районних святах, шефських концертах у складі ансамблів викладачів.

 На відділі проводили творчі зустрічі з викладачами Харківського університету мистецтв ім. І.П.Котляревського: Підгорним В.Я., Снєдковим І.І., Міщенко О.В. , викладачами Харківського  музичного фахового коледжу ім. Б.Лятошинського,  Харківського фахового  вищого коледжу мистецтв та інших  закладів мистецької освіти.